Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprzedaż udziału kapitałowego w spółce komandytowej – skutki w PIT

22 kwietnia 2024 | Podatki | Bożena Nowicka

Osoba fizyczna będąca wspólnikiem w spółce komandytowej może zrezygnować z prowadzenia działalności gospodarczej, zbywając przysługujący jej ogół praw i obowiązków w takiej spółce. Ma to określone konsekwencje podatkowe.

Niezależnie od tego, czy wspólnik ma status komplementariusza czy komandytariusza, pociąga to za sobą konieczność zapłaty 19 proc. podatku dochodowego (PIT) oraz – w wielu przypadkach – daniny solidarnościowej, wynoszącej 4 proc. podstawy opodatkowania PIT.

Udział kapitałowy wspólnika

Wspólnicy spółek komandytowych (komplementariusz i komandytariusz) nie mają „udziałów” w spółce w potocznym rozumieniu tego słowa. Każdy z nich posiada tzw. ogół praw i obowiązków wspólnika (inaczej udział kapitałowy).

W piśmiennictwie wskazuje się, że udział kapitałowy wspólnika to określona wartość księgowa wyrażona w złotych, która „stanowi podstawę dla określenia praw lub obowiązków wspólnika w spółce w przypadkach przewidzianych przez ustawę lub umowę Spółki (...). Umowa może przewidywać, że udział kapitałowy jest mniejszy, równy lub większy niż wartość wkładu, przy czym udział ten, inaczej niż w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, może podlegać zmianie bez konieczności zmiany umowy Spółki, np. wskutek pobrania odsetek w roku obrotowym, w którym Spółka nie miała zysku lub poniosła straty” (S. Sołtysiński, A. Szajkowski, A. Szamański, J. Szwaja, Kodeks spółek handlowych, Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2001, t. I s. 326).

Do zbycia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12855

Wydanie: 12855

Spis treści
Zamów abonament